توکی پونا

ساده ترین زبان دنیا

توکی پونا

ساده ترین زبان دنیا

توکی پونا
لوگوی فوق، نماد زبان توکی پونا است. توکی پونا، در لغت یعنی زبان ساده. به راستی هم چنین است. این زبان بسیار زیبا، ساده و دوست داشتنی است. یادگیری آن بسیار سریع است، به طوری که ظرف مدت کمتر از یک هفته می توان آن را یاد گرفت. ایده ی توکی پونا این است که بیایید به جای اینکه دو شخص غیر هم زبان، کلا نتوانند با هم صحبت کنند، لا اقل اجمالا بتوانند مفاهمه داشته باشند. این زبان، یک زبان مصنوعی است و به هیچ وجه هدف یک زبان بین الملی را ندارد؛ چون یک زبان بین المللی باید بهترین باشد، در حالی که توکی پونا اصلا بهترین نیست، بلکه فقط ساده ترین است.
آخرین نظرات

درس1: واج های توکی پونا

دوشنبه, ۴ خرداد ۱۳۹۴، ۰۶:۵۷ ب.ظ

بنام خداوند بخشنده مهربان

aei pi toki pona یعنی الفبای توکی پونا

این اولین یادداشت من در این وبلاگ است. خیلی خوشحالم که دارم در مورد زبان، این مقوله ی جذاب صحبت می کنم. من به زبان بسیار علاقه مند هستم. توکی پونا، زبان بسیار جالبی است. ایده های این زبان خیلی نو و جذاب است. حالا در ادامه با این ایده ها آشنا می شوید. عجله که نداریم.

زبان توکی پونا، کلا 14 واج بیشتر ندارد. برای یاد آوری خدمتان عرض کنم که واج در اصطلاح به معنای کوچک ترین واحد صوتی است. شاید معادل عربی آن کلمه ی لفظ باشد. لفظ دوباره اصطلاحا یعنی هر صوتی که از دهان خارج می شود. این تعریف سیوطی در کتاب شرح الفیه است.

واج در یک تقسیم بندی به صامت و مصوت تقسیم می شود.

توکی پونا، دارای 5 مصوت و 9 صامت است. مصوت فتحه در این زبان وجود ندارد. توجه داشته باشید که به ازای هر واج در این زبان فقط یک حرف و نشانه وجود دارد، به خلاف مثلا زبان فارسی که در آن برخی واج ها دارای چند نشانه است. تلفظ همه ی حروف الفبای توکی پونا را ما می دانیم. فقط توجه داشته باشید که حرف (j) به صورت (ی) تلفظ می شود و حرف w به صورت (و).

نکته ی آخر اینکه تکیه ی کلمات، بر روی هجای نخست است.

ممنون

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی